Про перебування Лесі Українки в містечку Сорочинцях на початку ХХ ст., говорять багато історичних джерел. Між 1906 і1908 роками Леся Українка декілька разів приїздила до Сорочинців. Сорочинські дворяни Розови, мали приятельські стосунки з матір’ю Лесі Українки Ольгою Петрівною Драгомановою-Косач (літературний псевдонім Олена Пчілка), і остання, либонь, не раз бувала в них. Через свою матір Леся Українка теж познайомилася з родиною Розових. Саме в них, за переказом, і зупинилася Леся, коли одного літа приїхала до Сорочинців. Юній пані Катерині Розовій було тоді 15 років, і вона добре запам’ятала, як поетеса в них записувала на папір українські народні пісні та інші зразки фольклору. А надто збереглося в пам’яті дівчини, як вони пливли з Лесею човном на Пслі й співали пісень.
Відомо, що Леся Українка і її чоловік Климент Квітка через етнографічну комісію Наукового товариства ім.. Т. Шевченка 1908 року ініціювали поїздку на Полтавщину українського фольклориста і музиканта Філарета Колесси як фахівця з запису народних дум і пісень на фонограф (на той час це була ще нова і рідкісна технологія). Колесса тоді, разом із етнографом О Сластьоном, дуже успішно попрацював, записавши на Миргородщині багато фонографічних валиків. Тож не дивно, що й Леся Українка в цей час теж приїжджала до Сорочинців. Полтавщина завжди вабила її. Майже щоліта, протягом 1983-1906 років поетеса навідувалася до м. Гадяча, до Зеленого Гаю – предківщини своєї матері. Лесю Українку до Сорочинців могли привести ще й родинні зв’язки: у містечку жили українські дворянські родини козацького походження Шульженки, а двоюрідним братом Олени Пчілки був Микола Михайлович Шульженко. Тут таки жили й дідичі Ковалевські, а з представниками цього роду приятелювала Леся. З Сорочинців походив також добрий приятель поетеси Володимир Самійленко.
Різноманітні історичні джерела тісно пов’язують Лесю Українку з нашим рідним селом. Тож, в день 150-річчя від дня її народження, хочемо, щоб всі наші односельці вшанували пам’ять цієї видатної особистості, непересічного представника української нації, носія культури та духовності нашого народу. |